A klíma konfliktusforrást is jelenthet
A nyári hőségben szükségszerű a légkondicionálás, mert ha túlzottan meleg van az irodában, a munkateljesítmény romlik. Ebből kifolyólag a munkahelyeken gyakori probléma, hogy az egy légtérben dolgozó kisebb-nagyobb közösségekben mindenki maga szeretné szabályozni a klímát, a célok pedig általbanán eltérőek. Amíg az egyik folyton fázik, a másiknak még mindig melege van, a harmadik pedig nem bírja a száraz levegőt. Az eredmény pedig az, hogy a klímaberendezést folyamatosan fel-le állítgatják, ki-be kapcsolgatják attól függően, hogy éppen ki szerezte meg a készülék feletti irányítást. Ez nyilván nem tesz jót sem a klímának, sem a kollégák idegrendszerének.
Hány fok legyen az irodában?
Fontos, hogy a klímaberendezés folyamatosan és kiegyensúlyozottan működhessen, ezért célszerű egy állandó hőmérsékletet beállítani, aminek a fenntartása a cél. Az általánosan elfogadott ideális hőmérséklet irodai környezetben 22 Celsius fok körül van. Persze ha odakint nagy a hőség, nem ragaszkodhatunk a 22 Celsius fokhoz, hiszen egészségünk megőrzésének érdekében azt a fontos szabályt be kell tartani, hogy a kinti és benti hőmérséklet különbsége nem lehet több 6-7 foknál. Ennél nagyobb hőmérséklet különbség már megviseli a szervezetet.
Ha légkondis irodában dolgozunk:
- Ne feledkezzünk meg a klimatizált helyiség rendszeres szellőztetéséről, napközben is engedjünk be friss levegőt. Ha egy helyiségben többen dolgoznak együtt, ott hamar elfogyhat az oxigén, és ez bágyadtságot, fejfájást okozhat.
- Aki fázósabb, annak mindig legyen a keze ügyében egy vékonyabb pulóver, kardigán, amit magára kaphat, ha hűvösnek érzi a levegőt. Napközben egy kis langyos citromos tea szintén hozzájárulhat a kellemes közérzethez, és még egy kis C vitaminnal is támogatja immunrendszerünket.
- A klíma szárítja a levegőt, ezért előfordulhat szem- és bőrszárazság, ám ezek a kellemetlenségek elkerülhetők a bőr rendszeres hidratálásával, és műkönny használatával.