Fűtés klímával, javaslatok
(Kattintson, és nézze meg, mely klímákat ajánljuk az adott csoportban.)
Fűtés hőszivattyús klímával
A fűtési alternatívák közül egyre többen választják a hőszivattyút, nem véletlenül. A hőszivattyúval történő fűtés jelenleg az egyetlen olyan elektromos fűtés, amely csekély költségért cserébe tökéletes komfortot biztosít. A csekély költség alatt azt értem, hogy gyakran a gáz üzemű fűtéseknél is olcsóbb lehet, viszont káros anyag kibocsájtása nincsen és viszonylag egyszerűen (gyorsan) beüzemelhető. Nincs szükség gáz tervekre, engedélyekre, bélelt kéményre, csak meg kell rendelni a beszerelést és az a telepítés napján már azonnal használható is. Klímával való fűtésnél rengeteg időt és bosszúságot takaríthatunk meg a ha fával fűtünk. Megszűnik a füst, kosz favágás, pakolás, a hosszú felfűtési idő majd 30 fok lesz utána meg kialszik fázunk. Kéményt seprünk stb. Sok esetben irodákban ahol nincs fűtés még nagyon elterjedt ez a megoldás, hiszen estére elég a 16 fok nappalra akár 24fokra lehet állítani mire beérünk. Sokan még mindig elektromos kályhával próbálkoznak ami lassú és gazdaságtalan.
Nem mellesleg az elektromos szolgáltatók méltányolják a hőszivattyúval való fűtést, ezért október 15. és április 15. között kedvezményesen, fél áron biztosítanak elektromos áramot ezen berendezések üzemeltetéséhez. (H tarifa).
Mi az a hőszivattyú?
Leegyszerűsítve a hőszivattyú egy olyan berendezés, amely egy közbenső közeg (hűtőközeg) használatával hőt ad át, vagy hőt von el egy helységben. A hűtőközeg az, ami szállítja egy zárt rendszeren belül a hőt. Általában ez gáz vagy folyadék. Például az inverteres split klímák hőszivattyúnak minősülnek, és R410 vagy R32 a hűtőközegük. A levegő-levegő hőszivattyúk családjába tartozik. Ez azt jelenti, hogy mind a beltéri egység, mind a kültéri egység közvetlenül a levegőnek adja át a hőt (ventilátor segítségével). Hűtésben a beltéri a hideget, a kültéri a meleget adja le, fűtésben ez megfordul. Éppen ezért különböznek nagy mértékben a fűtésre optimalizált klímák a többitől, hiszen ha kint -10°C a hőmérséklet, akkor ott igen nehéz leadni a hideget.
Tényleg olcsóbb a gázfűtésnél?
A klímával való fűtés azért is válik elterjedté, mert igen kedvező fenntartási költséggel, illetve megtérülési költséggel számolhatunk. Egy jól méretezett hőszivattyús rendszerrel könnyedén kiváltható a gázfűtés és akár kedvezőbb számokat is kaphatunk a hónap végén. Ha lehetőségünk van napelemes rendszer használatára, gyakorlatilag 0 Forintra ki lehet hozni a számlát, hiszen az áram költségen felül tényleg semmi egyebet nem kell fizetni. Sem készenléti díj, sem tervezés, de még csak engedélyezés sem szükséges. A hőszivattyúknál a COP érték határozza meg a „jósági fokot” fűtésben: minél magasabb egy készülék COP értéke, annál gazdaságosabban fog fűteni. Ez gyakorlatilag azt is meghatározza, hogy mennyivel hatékonyabb a klímánk egy hagyományos elektromos fűtőtestnél: míg a fűtőtestek 1000W áramot használnak ahhoz, hogy 1000W fűtőenergiát állítsanak elő, egy klíma ugyanennyiből akár 4500W fűtőenergiát is képes előállítani. Emellett otthonunk komfortját tovább növeli, hogy a hűtés is megoldott.
Milyen szempontokat vegyek figyelembe, ha klímával szeretnék fűteni?
Teljesítmény kiválasztása
Az első és legfontosabb a megfelelő teljesítmény és klíma kiválasztása. Ha egy készülék alulméretezett, akkor nem csak fázni fog, de aludni is nehezen tud majd. Érdemes olyan teljesítményű készüléket választani, ami akár közepes vagy alacsony ventilátor fordulat mellet is melegen tartja a szobát. Ez azért fontos, mert a légszállítás hangja valamelyest hallható lesz, és érdemes elkerülni, hogy magas fordulaton kelljen a készüléknek menni ahhoz, hogy fenntartsa a beállított hőmérsékletet. Minél alacsonyabb ventilátorfordulat mellet üzemel a klíma, annál halkabb. Túlméretezni sem érdemes a berendezést, hiszen ha az túlfűti a szobát, akkor a kompresszor folyamatosan ki-be fog kapcsolni. Ez nem csak hangosabb működést (gázáramlás hangja, kattogás) és nagyobb fogyasztást, de rövidebb élettartamot is eredményez a klímának.Kollégáink nagyon szívesen segítenek a szükséges teljesítmény meghatározásában. A helyszíni felmérés Budapesten és környékén INGYENES és kötelezettségmentes.A felmérést követően tételes, írásos árajánlatot készítünk.
Külső hőmérséklet
Nem csak a teljesítmény fontos de azt is figyelembe kell venni hogy az a klíma amit kinéztünk tud e majd -5, 10 fokba üzemelni mert az összes gyártó összes gépe ezt tudja de ilyen hidegben már a fent kiválasztott teljesítmény már csak a fele lesz. Olyan ez mint a Trabant 140km/h -ig van skálázva de mennyen vele 140 el és meglátjuk mit és meddig megy el. Ugyan ez igaz a klímákra is. Ugyan tud -15 ben fűteni de csak 50% os kapacitással
Nem mindegy, hogy egy belvárosi társasházba vagy egy városszéli családi házba szeretnénk klímát fűtésre. A belvárosi társasház esetében valószínűleg egy -15°C külső hőmérsékletig üzemelő klíma elegendő lehet, míg a nyitottabb, zöldterületekhez közelebb eső otthonok esetében érdemes elgondolkodni inkább egy -30°C-ban is üzemelő gépen. Ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy -15°C-ban a készülék be sem kapcsol, (bár egyes modelleknél ez a védelem része), de jelentősen romlani fog a fűtő teljesítményük. És ez a kulcs kérdés! Ugyanis 0ºC alatt a fűtési hatékonyság az egyszerű klímáknál exponenciálisan romlik. Általában -7°C fokon már kevesebb mint a gyári érték felével lehet kalkulálni. Az igazán jó gyártók éppen ezért adják meg a berendezéseik fűtési görbéjét a nyilvánosság számára, hiszen ott feketén-fehéren kiderül, hogy mit is tud valójában. A fűtésre optimalizált klíma belső kialakítása teljesen eltér a megszokottól, és olyan kiegészítőket tartalmaz, mint például a kompresszor előfűtés vagy a csepptálca fűtés. Való igaz, hogy ritkán tapasztalhatunk -15°C alatti hőmérsékletet, de elég pár nap ahhoz, hogy megbánjunk egy elhamarkodott döntést. Ezeket a klímákat mi kigyűjtöttük összehasonlítottuk az adattábláik fűtési görbéik szerint .
Beltéri egységek száma és elhelyezése
Klímával való fűtéskor figyelembe kell venni, hogy a teljesítményt mindig az adott szobára tervezzük. Ahány szobát szeretnénk fűteni, annyi beltéri egységre lesz majd szükségünk. Ez azért kell, mert a meleg levegő felfelé száll, és így nem tud szétterjedni az ajtón kikúszva mint a hideg. Megszorul a mennyezet alatt, és mivel a beltéri egység is fent van (ráadásul a tetején szívja be a levegőt) vissza fog szabályozni és le fog állni még mielőtt a meleg tovaterjedhetne. A nagy belmagasságú terek fűtése oldalfali készülékekkel különösen nehézkes lehet, és ha lejjebb helyezzük a kívánt hatás elérésére, akkor érdekesen mutathat a fal közepén. Ebben az esetben érdemes egy padlón álló berendezésen elgondolkodni. Ezek úgy néznek ki, mint egy modern, esztétikus radiátor, de egy klíma összes funkcióját tartalmazzák. Olyan is létezik, ami a ventilátorral befújt levegő mellett az előlapjával is sugározza a hőt, pl a Daikin Nexura
Alapesetben egy beltéri egység felett 8-12cm helyet szoktunk hagyni, ha hűtésre szereljük fel a készüléket. Fűtés esetében, érdemes egy picit többet hagyni rá, pontosan azért, hogy a felszálló meleg levegő jobban össze tudjon keveredni, mielőtt ismét a készülékbe kerül. Akár 20-25 cm-el is kerülhet a mennyezet alá a beltéri egység, de legalább 15 centimétert érdemes hagyni. Ezen kívül érdemes szabad falfelületre tenni a beltéri egységet úgy, hogy az alatt ne legyen szekrény, de leginkább tv, vagy más elektromos készülék, ami hőt ad le. Hiszen az ezekből felszálló meleg levegő megtévesztheti a készülék hőérzékelőjét.
Kültéri egységek elhelyezése
A kültéri egység elhelyezésekor fontos figyelembe venni, hogy fűtéskor kondenzvizet termelhetnek. Azért feltételes módban fogalmazok, mert ez rengeteg dologtól függ. Ráadásul nem lehet pontosan meghatározni, hogy mennyi víz fog lecsöpögni. Jellemzően 5°C és -5°C között csapódik ki a pára a kültéri egységre, ami általában rögtön rá is fagy a hideg hőcserélőre. Mivel a jég eltömíti a lamellákat, a klíma időnként kénytelen megfordítani a hűtőkör áramlását, és így a forró gázzal leolvasztani a jeget. Ilyenkor több deci (akár több liter) víz folyik le egyszerre a hőcserélőről. Ez azért lehet probléma, mert a cseppvíz tálcából egyszerre eltávozó víz a kültéri egység alá folyik, és ott általában megfagy. Ha ez egy ajtó felett, folyosón vagy kapunál történik, akkor igen kellemetlen és veszélyes tud lenni. Természetesen erre is van megoldás, az utólagosan legyártott és kialakított cseppvíz tálca fűtéssel és szabályozó termosztáttal, és a víz elvezetésével. Viszont a földre sem célszerű rakni, mivel mindig ott van a leghidegebb. Ráadásul ha nincs megfelelően kiemelve, és hosszúra nyúlik a tél és nem figyelünk, elegendő jég gyűlhet össze alá, hogy már ne tudjon kifolyni a kültéri egységből, és esetleg szétnyomja a hűtőkört, vagy megsérti a lapátot. A kiemelés történhet egyedi konzollal, vagy hagyományos kiemelő konzollal szerelve.
Kültéri egységek száma
Fűtésnél szintén választhatunk a mono és a multi klíma között. A multi klíma nem kifejezetten fűtésre van tervezve de meglepő módon a Daikin multi klímái 2MXM40N9-től már meglepően jól tudnak fűteni. Ami hátrány lehet a kültéri csepptálcáját érdemes megfűteni de nem jellemző hogy belefagy a víz. A multi klíma akár 5 beltéri egységet is ki tud szolgálni. Így az egész lakás fűtés megoldott lehet. Ezeknek a gépeknek rengeteg variációja lehet. Lehet dizájn beltéri, lehet padlónálló, légcsatornás stb. A Daikinnál ezek a multik még gázkazános beltéri egységgel is kombinálható annyira jól fűtenek. Összeségében egy Daikin 3MXM68 kültéri és hozzá 3 db beltéri olcsóbb lehet mint 3 mono fűtős klíma. Ezeket minden esetben méretezni kell programmal melyben kollégáink tudnak segítséget adni.
Kifújás és légterelés
Fűtésre érdemes olyan klímát választani, aminek a légterelőjét szinte teljesen függőlegesre lehet állítani. Így a padló feletti hidegebb levegőt felkavarjuk a melegebb levegővel, jobb lesz a hőleadás és egyenletes meleg lesz a szobában. Ilyen esetekben a padlón álló gépek a legpraktikusabbak mert azok alul és fölül is tudnak meleg levegőt fújni. Daikin FVXS25-ös modell például ilyen de van olyan is amelyik a felületét tudja felmelegíteni 30 percre mint egy radiátor és akkor sugrzó hőt ad le majd újra átvált ventilátoros üzemmódba.
Fűtésre javasolt készülékeink összehasonlítása
A hűtő-fűtő inverteres klímák közül is vannak olyanok, amik kifejezetten fűtésre lettek optimalizálva. Ez azt jelenti, hogy hűteni is ugyan olyan jól tudnak mint egy egyszerű készülék, viszont olyan kialakítással rendelkezik, ami kiemelkedően jó fűtőteljesítményt, fűtési hatásfokot vagy széles működési tartományt biztosít. Így ezek a készülékek a mínuszokban sem hagynak minket cserben, kellemes komfortot garantálnak otthonunkban.
Daikin Comfora 2,0 kW FTXP20/RXP20
Hűtő teljesítmény | 2 kW |
Fűtő teljesítmény | 2 kW |
Daikin Comfora 2,5 kW FTXP25/RXP25
Hűtő teljesítmény | 2.5 kW |
Fűtő teljesítmény | 2.8 kW |
Daikin Comfora 3,5 kW FTXP35/RXP35
Hűtő teljesítmény | 3.5 kW |
Fűtő teljesítmény | 3.8 kW |
Daikin Comfora 5,0 kW FTXP50/RXP50
Hűtő teljesítmény | 5 kW |
Fűtő teljesítmény | 5.6 kW |
Daikin Comfora 6,0 kW FTXP60/RXP60
Hűtő teljesítmény | 6 kW |
Fűtő teljesítmény | 6.6 kW |
Daikin Comfora 7,1 kW FTXP71/RXP71
Hűtő teljesítmény | 7.1 kW |
Fűtő teljesítmény | 7.8 kW |
Daikin Comfora Fűtésre 2,5 kW FTXTP25/RXTP25
Hűtő teljesítmény | 2.5 kW |
Fűtő teljesítmény | 3 kW |
Daikin Comfora Fűtésre 3,5 kW FTXTP35/RXTP35
Hűtő teljesítmény | 3.5 kW |
Fűtő teljesítmény | 4 kW |
Daikin Fűtésre optimalizált parapet FVXM25F/RXTP25N8 szett
Hűtő teljesítmény | 2.5 kW |
Fűtő teljesítmény | 3 kW |
Daikin Fűtésre optimalizált parapet FVXM35F/RXTP35N8 szett
Hűtő teljesítmény | 3.5 kW |
Fűtő teljesítmény | 4 kW |
Daikin Perfera 2,0 kW FTXM20/RXM20
Hűtő teljesítmény | 2 kW |
Fűtő teljesítmény | 2.5 kW |
Daikin Perfera 2,5 kW FTXM25/RXM25
Hűtő teljesítmény | 2.5 kW |
Fűtő teljesítmény | 2.8 kW |